3,5,5-Trimethylhexanal
ALDRICH/303550 - 95%
CAS Number: 5435-64-3
Empirical Formula (Hill Notation): C9H18O
Molecular Weight: 142.24
EC Number: 226-603-0
MDL Number: MFCD00010441
Linear Formula: (CH3)3CCH2CH(CH3)CH2CHO
Product Type: Chemical
| assay | 95% |
| bp | 67-68 °C/2.5 mmHg (lit.) |
| density | 0.817 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| functional group | aldehyde |
| InChI | 1S/C9H18O/c1-8(5-6-10)7-9 |
| InChI key | WTPYRCJDOZVZON-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CC(CC=O)CC(C)(C)C |
| Application: | 3,5,5-Trimethylhexanal was used in preparation of gem-dithiols via reaction with hydrogen sulfide. |
| Packaging: | 100 mL in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H226 - H315 - H317 - H412 |
| Precautionary statements | P210 - P273 - P280 - P302 + P352 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 10-36/38-43-52/53-65 |
| Safety Statements | 26-36/37-62 |
| RIDADR | UN 1989C 3 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 93.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 34 °C - closed cup |
| Purity | 95% |
| bp | 67-68 °C/2.5 mmHg (lit.) |
| Density | 0.817 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |



