cis-2-Penten-1-ol
ALDRICH/304182 - 95%
CAS Number: 1576-95-0
Empirical Formula (Hill Notation): C5H10O
Molecular Weight: 86.13
EC Number: 216-415-7
MDL Number: MFCD00063208
Linear Formula: C2H5CH=CHCH2OH
Product Type: Chemical
| assay | 95% |
| bp | 138 °C (lit.) |
| density | 0.853 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| functional group | hydroxyl |
| InChI | 1S/C5H10O/c1-2-3-4-5-6/h3 |
| InChI key | BTSIZIIPFNVMHF-ARJAWSKDSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | [H]C(CC)=C(/[H])CO |
| vapor density | >1 (vs air) |
| General description: | cis-2-Penten-1-ol is also known as banana flavoured compound. It was found to reduce the efficiency of sex pheromone lures in trapping male moths in a proof long-range field trapping experiment. Kinetics of gas-phase reactions of NO3 radical with cis-2-penten-1-ol was investigated using relative rates technique. |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS02 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H226 |
| Precautionary statements | P210 |
| Risk Statements | 10 |
| Safety Statements | 16 |
| RIDADR | UN 1987C 3 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 118.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 48 °C - closed cup |
| Purity | 95% |
| bp | 138 °C (lit.) |
| Density | 0.853 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


