tert-Butylphosphonic acid
ALDRICH/305677 - 98%
Synonym: P-
CAS Number: 4923-84-6
Empirical Formula (Hill Notation): C4H11O3P
Molecular Weight: 138.10
MDL Number: MFCD00012296
Linear Formula: (CH3)3CP(O)(OH)2
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| InChI | 1S/C4H11O3P/c1-4(2,3)8(5, |
| InChI key | OGDSVONAYZTTDA-UHFFFAOYSA |
| mp | 187-189 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CC(C)(C)P(O)(O)=O |
| Application: | tert-Butylphosphonic acid was used in preparation of: • dinuclear dicationic vanadium(IV) complexes • borophosphonate cages • hexanuclear copper(II) cages • soluble molecular copper(II) phosphonates |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 |
| Precautionary statements | P280 - P305 + P351 + P338 - P310 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34 |
| Safety Statements | 26-27-28-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3261 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Purity | 98% |
| mp | 187-189 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


