2-(3-Butynyloxy)tetrahydro-2H-pyran
ALDRICH/305863 - 97%
CAS Number: 40365-61-5
Empirical Formula (Hill Notation): C9H14O2
Molecular Weight: 154.21
MDL Number: MFCD00012352
Linear Formula: C9H14O2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 92-95 °C/18 mmHg (lit.) |
| density | 0.984 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| functional group | ether |
| InChI | 1S/C9H14O2/c1-2-3-7-10-9- |
| InChI key | ZQZSNKJFOFAJQX-UHFFFAOYSA |
| refractive index | n |
| SMILES string | C#CCCOC1CCCCO1 |
| storage temp. | 2-8°C |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 + H312 + H332 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P280 - P301 + P312 - P302 + P352 + P312 - P304 + P340 + P312 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 20/21/22-36/37/38 |
| Safety Statements | 23-26-28-37/39 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 163.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 73 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 92-95 °C/18 mmHg (lit.) |
| Density | 0.984 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |

