Isobutyl propionate
ALDRICH/307580 - 98%
CAS Number: 540-42-1
Empirical Formula (Hill Notation): C7H14O2
Molecular Weight: 130.18
EC Number: 208-746-0
MDL Number: MFCD00009307
Linear Formula: CH3CH2CO2CH2CH(CH3)2
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 66 °C/60 mmHg (lit.) |
| density | 0.869 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| functional group | ester |
| InChI | 1S/C7H14O2/c1-4-7(8)9-5-6 |
| InChI key | FZXRXKLUIMKDEL-UHFFFAOYSA |
| mp | −71 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCC(=O)OCC(C)C |
| General description: | The decomposition of isobutyl propionate (IBP) and ester exchange of IBP with acetic acid was studied. |
| Packaging: | 100 mL in glass bottle |
| Symbol | GHS02 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H226 |
| Risk Statements | 10 |
| Safety Statements | 16 |
| RIDADR | UN 2394 3 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | 78.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 26 °C - closed cup |
| Purity | 98% |
| bp | 66 °C/60 mmHg (lit.) |
| mp | −71 °C (lit.) |
| Density | 0.869 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


