2-(Trimethylsiloxy)furan
ALDRICH/308064 - 97%
CAS Number: 61550-02-5
Empirical Formula (Hill Notation): C7H12O2Si
Molecular Weight: 156.25
MDL Number: MFCD00011729
Linear Formula: C7H12O2Si
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 34-35 °C/9 mmHg (lit.) |
| density | 0.929 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C7H12O2Si/c1-10(2,3)9- |
| InChI key | ILBCDLOQMRDXLN-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | C[Si](C)(C)Oc1ccco1 |
| storage temp. | −20°C |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P210 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | F,Xi |
| Risk Statements | 11-36/37/38 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | UN 1993BE 3 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 64.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 18 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 34-35 °C/9 mmHg (lit.) |
| Density | 0.929 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352100 |



