2-Hydroxyethyl cellulose
ALDRICH/308633 - average Mw ~380,000
Synonym: HEC
CAS Number: 9004-62-0
MDL Number: MFCD00072770
Product Type: Chemical
| autoignition temp. | 725 °F |
| density | 0.6 g/mL at 25 °C (lit.) |
| description | Viscosity:300 - 400 cps, c = 2%; Water at 25° C |
| extent of labeling | 1.0 mol per mol cellulose (D.S.) |
| 2.0 mol per mol cellulose (M.S.) | |
| form | powder |
| InChI | 1S/C29H52O21/c1-10-15(34) |
| InChI key | CWSZBVAUYPTXTG-UHFFFAOYSA |
| mol wt | average Mw ~380,000 |
| mp | 288-290 °C (dec.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | O1C(C(C(C(C1CO)OC)O)OCCO) |
| Application: | Thickener, protective colloid, binder, stabilizer and suspending agent. |
| General description: | 2-Hydroxyethyl cellulose (HEC) is a water soluble biopolymer that is majorly used as a thickener and an adhesive. It has water retention which also includes good film forming ability for protective covering. |
| General description: | Non-ionic water soluble polymer. Aqueous solutions are pseudoplastic. Readily disperses without lumping. |
| Packaging: | 25, 500 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| mp | 288-290 °C (dec.) |
| Density | 0.6 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12162002 |

