[1R-(2-endo,3-exo)]-3-Hydroxy-4,7,7-trimethylbicyclo[2.2.1]heptane-2-acetic acid
ALDRICH/309664 - 99%
Synonym: (−)-Isoborneolacetic acid
CAS Number: 81925-04-4
Empirical Formula (Hill Notation): C12H20O3
Molecular Weight: 212.29
MDL Number: MFCD00238759
Linear Formula: C12H20O3
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| form | solid |
| functional group | carboxylic acid |
| hydroxyl | |
| InChI | 1S/C12H20O3/c1-11(2)8-4-5 |
| InChI key | LWVQRKXAZCLJPX-PUJIEXKFSA |
| mp | 107-111 °C (lit.) |
| optical activity | [α]20/D −18°, c = 1 in chloroform |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CC1(C)[C@@H]2CC[C@@]1(C)[ |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% |
| mp | 107-111 °C (lit.) |
| UNSPSC | 51113400 |

