cis-4,7-Dihydro-1,3-dioxepin
ALDRICH/310336 - 97%
Synonym: cis-1,3-Dioxep-5-ene
CAS Number: 5417-32-3
Empirical Formula (Hill Notation): C5H8O2
Molecular Weight: 100.12
MDL Number: MFCD00003264
Linear Formula: C5H8O2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 125-127 °C (lit.) |
| density | 1.049 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| functional group | ether |
| InChI | 1S/C5H8O2/c1-2-4-7-5-6-3- |
| InChI key | BAKUAUDFCNFLBX-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | C1OCC=CCO1 |
| General description: | 4,7-dihydro-1,3-dioxepin derivatives undergoes hydroformylation to form optically active aldehydes. |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS02 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H226 |
| Risk Statements | 10 |
| Safety Statements | 16-29-33 |
| RIDADR | UN 1993C 3 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 78.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 26 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 125-127 °C (lit.) |
| Density | 1.049 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


