(Methylcyclopentadienyl)manganese(I) tricarbonyl
ALDRICH/317632
Synonym: (Methylcyclopentadienyl)
CAS Number: 12108-13-3
Empirical Formula (Hill Notation): C9H7MnO3
Molecular Weight: 218.09
EC Number: 235-166-5
MDL Number: MFCD00001426
Linear Formula: C5H4CH3Mn(CO)3
Product Type: Chemical
| bp | 232-233 °C (lit.) |
| density | 1.38 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C6H7.3CO.Mn/c1-6-4-2-3 |
| InChI key | LYHJNAIHGFWRKM-UHFFFAOYSA |
| mp | −1 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | core: manganese |
| reagent type: catalyst | |
| refractive index | n |
| SMILES string | [Mn].[C-]#[O+].[C-]#[O+]. |
| vapor density | >1 (vs air) |
| vapor pressure | 0.05 mmHg ( 20 °C) |
| Application: | Methylcyclopentadienyl manganese tricarbonyl can be used for doping of ZnSe nanocrystals. It can also be used as a reactant for: • Aldol addition reactions. • Preparation of homo- and heteronuclear mixed biscarbene complexes with conjugated bithiophene units. • Molecular fragmentation using shaped femtosecond laser pulses. • Preparation of MnAs thin films grown on GaAs(001) by metalorganic vapour phase epitaxy (MOVPE). |
| General description: | Methylcyclopentadienyl manganese tricarbonyl (MMT) is commonly used as an antiknock agent in gasoline. It is also used as an additive in unleaded gasoline. |
| Packaging: | 1, 50 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS06,GHS08,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 - H310 + H330 - H315 - H372 - H410 |
| Precautionary statements | P262 - P273 - P280 - P301 + P310 + P330 - P302 + P352 + P310 - P304 + P340 + P310 |
| Hazard Codes | T+,N |
| Risk Statements | 24/25-26-38-48/23-50/53 |
| Safety Statements | 28-36/37-45-60-61 |
| RIDADR | UN 3281 6.1 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 204.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 96 °C - closed cup |
| bp | 232-233 °C (lit.) |
| mp | −1 °C (lit.) |
| Density | 1.38 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12161600 |




