(S)-(+)-1-(2-Pyrrolidinylmethyl)pyrrolidine
ALDRICH/324450 - 96%
CAS Number: 51207-66-0
Empirical Formula (Hill Notation): C9H18N2
Molecular Weight: 154.25
MDL Number: MFCD00013441
Linear Formula: C9H18N2
Product Type: Chemical
| assay | 96% |
| bp | 99-101 °C/2 mmHg (lit.) |
| density | 0.946 g/mL at 25 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C9H18N2/c1-2-7-11(6-1) |
| InChI key | YLBWRMSQRFEIEB-VIFPVBQESA |
| optical activity | [α]19/D +7.0°, c = 2.4 in ethanol |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | C1CCN(C1)C[C@@H]2CCCN2 |
| Application: | (S)-(+)-1-(2-Pyrrolidinylme |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Packaging: | 250 mg in amber glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NA 1993 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 190.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 88 °C - closed cup |
| Purity | 96% |
| bp | 99-101 °C/2 mmHg (lit.) |
| Density | 0.946 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352005 |


