Ethanol-1-13C
ALDRICH/324523 - 99 atom % 13C
Synonym: Ethyl alcohol-1-13C
CAS Number: 14742-23-5
Empirical Formula (Hill Notation): 13CCH6O
Molecular Weight: 47.06
MDL Number: MFCD00003560
Linear Formula: CH313CH2OH
Product Type: Chemical
| assay | 99% (CP) |
| bp | 78 °C (lit.) |
| density | 0.806 g/mL at 25 °C |
| InChI | 1S/C2H6O/c1-2-3/h3H,2H2,1 |
| InChI key | LFQSCWFLJHTTHZ-VQEHIDDOSA |
| isotopic purity | 99 atom % 13C |
| mass shift | M+1 |
| mp | -114 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | C[13CH2]O |
| Packaging: | 1 g in ampule |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H315 - H335 |
| Precautionary statements | P210 - P261 |
| Hazard Codes | F |
| Risk Statements | 11 |
| Safety Statements | 16 |
| RIDADR | UN1170 - class 3 - PG 2 - Ethanol |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 57.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 14.00 °C - closed cup |
| Purity | 99% (CP) |
| bp | 78 °C (lit.) |
| mp | -114 °C (lit.) |
| Density | 0.806 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352001 |



