Isobutyl nitrite
ALDRICH/327190 - 95%
Synonym: 2-Methylpropyl nitrite
CAS Number: 542-56-3
Empirical Formula (Hill Notation): C4H9NO2
Molecular Weight: 103.12
EC Number: 208-819-7
MDL Number: MFCD00002056
Linear Formula: (CH3)2CHCH2ONO
Product Type: Chemical
| assay | 95% |
| bp | 66-67 °C (lit.) |
| density | 0.87 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| functional group | nitroso |
| O-nitroso | |
| InChI | 1S/C4H9NO2/c1-4(2)3-7-5-6 |
| InChI key | APNSGVMLAYLYCT-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CC(C)CON=O |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Isobutyl nitrite was used to study inhalant-induced immunotoxicity. |
| General description: | Isobutyl nitrite was extensively used as room odorizers. It is a popular recreational drug. |
| Packaging: | 100, 500 mL in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS02,GHS07,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H302 + H332 - H341 - H350 |
| Precautionary statements | P201 - P202 - P210 - P301 + P312 - P304 + P340 + P312 - P308 + P313 |
| Hazard Codes | F,T |
| Risk Statements | 45-11-20/22-68 |
| Safety Statements | 53-45 |
| RIDADR | UN 2351 3 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | -5.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | -21 °C - closed cup |
| Purity | 95% |
| bp | 66-67 °C (lit.) |
| Density | 0.87 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |




