N-Propylcyclopropanemethylamine
ALDRICH/327573 - 95%
CAS Number: 26389-60-6
Empirical Formula (Hill Notation): C7H15N
Molecular Weight: 113.20
EC Number: 247-646-1
MDL Number: MFCD00001308
Linear Formula: C3H5CH2NHCH2CH2CH3
Product Type: Chemical
| assay | 95% |
| density | 0.792 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| functional group | amine |
| InChI | 1S/C7H15N/c1-2-5-8-6-7-3- |
| InChI key | MAVLRJDQJZJTQP-UHFFFAOYSA |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCCNCC1CC1 |
| Application: | N-Propylcyclopropanemethyl |
| Packaging: | 25 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H226 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P210 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 10-36/37/38 |
| Safety Statements | 16-26-36/37/39 |
| RIDADR | UN 2733PSN1 8(3) / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 87.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 31 °C - closed cup |
| Purity | 95% |
| Density | 0.792 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


