4′-Pentyl-4-biphenylcarbonitrile
ALDRICH/328510 - liquid crystal (nematic), 98%
Synonym: 4-
CAS Number: 40817-08-1
Empirical Formula (Hill Notation): C18H19N
Molecular Weight: 249.35
EC Number: 255-093-2
MDL Number: MFCD00036350
Linear Formula: CH3(CH2)4C6H4C6H4CN
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 140-150 °C/0.5 mmHg (lit.) |
| density | 1.008 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid crystal (nematic) |
| InChI | 1S/C18H19N/c1-2-3-4-5-15- |
| InChI key | HHPCNRKYVYWYAU-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCCCCc1ccc(cc1)-c2ccc(cc2 |
| Application: | Attaching 5CB to an aqueous-liquid crystal interface by redox active surfactant has been investigated. |
| General description: | 4′-Pentyl-4-biphenylcarbo |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H317 |
| Precautionary statements | P261 - P272 - P280 - P302 + P352 - P333 + P313 - P362 + P364 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 20/21/22-36/37/38 |
| Safety Statements | 23-26-28-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Purity | 98% |
| bp | 140-150 °C/0.5 mmHg (lit.) |
| Density | 1.008 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352103 |


