Potassium tert-butoxide solution
ALDRICH/328650 - 1.0 M in THF
Synonym: Potassium tert-butylate; Potassium-
CAS Number: 865-47-4
Empirical Formula (Hill Notation): C4H9KO
Molecular Weight: 112.21
MDL Number: MFCD00012162
Linear Formula: (CH3)3COK
Product Type: Chemical
| concentration | 1.0 M in THF |
| density | 0.902 g/mL at 25 °C |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C4H9O.K/c1-4(2,3)5;/h1 |
| InChI key | LPNYRYFBWFDTMA-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| reaction suitability | core: potassium |
| SMILES string | [K+].CC(C)(C)[O-] |
| Application: | Potassium tert-butoxide solution(t-BuOK) can be used: • As a catalyst for the interesterification of rapeseed oil with methyl acetate. • To promote Sommelet–Hauser rearrangements of N-benzylic amino acid-derived ammonium ylides under mild conditions. • As a metal-organic precursor in the synthesis of KNbO3 ferroelectric films by the chemical vapor deposition method. • To prepare 3-potassiooxamethylpyridi • As a strong alkoxide base reagent. |
| General description: | Potassium tert-butoxide solution is a strong non nucleophilic base. It is capable of deprotonating carbon and other Bronsted acids. Reagent solutions in tert-BuOh may be prepared by reacting anhydrous alcohol with potassium in nitrogen atmosphere. |
| Packaging: | 2 L in Sure/Seal™ |
| Packaging: | 20 L in steel drum |
| Packaging: | 50, 500 mL in Sure/Seal™ |
| Symbol | ![]() ![]() ![]() GHS02,GHS05,GHS07,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H260 - H302 - H314 - H335 - H351 |
| Precautionary statements | P201 - P210 - P231 + P232 - P280 - P303 + P361 + P353 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | F,C |
| Risk Statements | 11-19-35-37 |
| Safety Statements | 16-26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3129 8(4.3) / PGI |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | -2.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | -19 °C - closed cup |
| Supplemental Hazard Statements | EUH018 - EUH019 |
| Density | 0.902 g/mL at 25 °C |
| UNSPSC | 12352103 |





