cis-Dichlorobis(triethylphosphine)platinum(II)
ALDRICH/331406 - 98%
Synonym: (Et3P)2PtCl2; cis-
CAS Number: 15692-07-6
Empirical Formula (Hill Notation): C12H30Cl2P2Pt
Molecular Weight: 502.30
MDL Number: MFCD00058821
Linear Formula: [(C2H5)3P]2PtCl2
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| form | powder |
| InChI | 1S/2C6H15P.2ClH.Pt/c2*1-4 |
| InChI key | WPWLTKRUFHHDLP-UHFFFAOYSA |
| mp | 193-194 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | core: platinum |
| reagent type: catalyst | |
| SMILES string | Cl[Pt]Cl.CCP(CC)CC.CCP(CC |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-37/39 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Purity | 98% |
| mp | 193-194 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12161600 |


