1-Octyl-2-pyrrolidone
ALDRICH/332186 - 98%
Synonym: 1-
CAS Number: 2687-94-7
Empirical Formula (Hill Notation): C12H23NO
Molecular Weight: 197.32
EC Number: 403-700-8
MDL Number: MFCD00074965
Linear Formula: C12H23NO
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 170-172 °C/15 mmHg (lit.) |
| density | 0.92 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C12H23NO/c1-2-3-4-5-6- |
| InChI key | WPPOGHDFAVQKLN-UHFFFAOYSA |
| mp | −25 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCCCCCCCN1CCCC1=O |
| General description: | 1-Octyl-2-pyrrolidone is a permeation enhancer and its effect in transport of steroidal permeants across hairless mouse skin was investigated via a parallel pathway skin model. |
| Packaging: | 1 L in glass bottle |
| Packaging: | 250 mL in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 - H411 |
| Precautionary statements | P273 - P280 - P305 + P351 + P338 - P310 |
| Hazard Codes | C,N |
| Risk Statements | 34-51/53 |
| Safety Statements | 23-26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3267 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | 287.6 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 142 °C - closed cup |
| Purity | 98% |
| bp | 170-172 °C/15 mmHg (lit.) |
| mp | −25 °C (lit.) |
| Density | 0.92 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |



