Cadaverine dihydrochloride
ALDRICH/33220 - ≥99.0% (AT)
Synonym: 1,5-Diaminopentane dihydrochloride; 1,5-Pentanediamine dihydrochloride; Pentamethylenediamine dihydrochloride
CAS Number: 1476-39-7
Empirical Formula (Hill Notation): C5H14N2 · 2HCl
Molecular Weight: 175.10
EC Number: 216-022-0
MDL Number: MFCD00012527
Linear Formula: NH2(CH2)5NH2 · 2HCl
Product Type: Chemical
| assay | ≥99.0% (AT) |
| form | powder |
| functional group | amine |
| InChI | 1S/C5H14N2.2ClH/c6-4-2-1- |
| InChI key | FGNLEIGUMSBZQP-UHFFFAOYSA |
| mp | 260-262 °C (lit.) |
| ~260 °C (dec.) | |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | Cl.Cl.NCCCCCN |
| Application: | Cadaverine dihydrochloride may be used in the cadaverine tolerance test to evaluate the tolerance of Escherichia coli K12 wild-type strain W3110 for cadaverine in chemically defined R/2 medium. It may be used for the crystallization of maltose-binding protein (MBP)-parathyroid hormone receptor (PTH1R) extracellular domain (ECD)-His6 fusion protein. It has been used as standard compound for the chromatographic quantification of biogenic amines in fish tissue samples. |
| Application: | Cadaverine dihydrochloride was used in the preparation of Avena sativa L. leave protoplast. |
| General description: | Cadaverine dihydrochloride, dihydrochloride salt of cadaverine (a diamine), is a biogenic amine. |
| Packaging: | 10 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥99.0% (AT) |
| mp | 260-262 °C (lit.); ~260 °C (dec.) |
| UNSPSC | 12352100 |


