3,4-Di-O-acetyl-6-deoxy-L-glucal
ALDRICH/332291 - 98%
Synonym: Di-O-acetyl-L-rhamnal
CAS Number: 34819-86-8
Empirical Formula (Hill Notation): C10H14O5
Molecular Weight: 214.22
EC Number: 252-228-7
MDL Number: MFCD00074970
Linear Formula: C10H14O5
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 68-69 °C/0.06 mmHg (lit.) |
| density | 1.116 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C10H14O5/c1-6-10(15-8( |
| InChI key | NDEGMKQAZZBNBB-JUWDTYFHSA |
| optical activity | [α]/D 55°, c = 1 in chloroform |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | C[C@@H]1OC=C[C@H](OC(C)=O |
| storage temp. | 2-8°C |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 235.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 113 °C - closed cup |
| Purity | 98% |
| bp | 68-69 °C/0.06 mmHg (lit.) |
| Density | 1.116 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352201 |

