2-Mesitylmagnesium bromide solution
ALDRICH/332402 - 1.0 M in diethyl ether
Synonym: 2,4,6-
CAS Number: 2633-66-1
Empirical Formula (Hill Notation): C9H11BrMg
Molecular Weight: 223.39
MDL Number: MFCD00009663
Linear Formula: (CH3)3C6H2MgBr
Product Type: Chemical
| concentration | 1.0 M in diethyl ether |
| density | 0.897 g/mL at 25 °C |
| InChI | 1S/C9H11.BrH.Mg/c1-7-4-8( |
| InChI key | YXVSITSUDRGILL-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: Grignard Reaction |
| SMILES string | Cc1cc(C)c([Mg]Br)c(C)c1 |
| Packaging: | 100 mL in Sure/Seal™ |
| Symbol | ![]() ![]() GHS02,GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H260 - H302 - H314 - H336 |
| Precautionary statements | P210 - P231 + P232 - P280 - P301 + P312 - P303 + P361 + P353 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | F,C |
| Risk Statements | 11-14-19-22-34-67 |
| Safety Statements | 16-26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3399A 4.3(3) / PGI |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | -18.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | -28 °C - closed cup |
| Supplemental Hazard Statements | EUH014 - EUH019 |
| Density | 0.897 g/mL at 25 °C |
| UNSPSC | 12352103 |




