2-Thienyllithium solution
ALDRICH/332747 - 1.0 M in THF/hexanes
CAS Number: 2786-07-4
Empirical Formula (Hill Notation): C4H3LiS
Molecular Weight: 90.07
MDL Number: MFCD00074987
Linear Formula: C4H3LiS
Product Type: Chemical
| concentration | 1.0 M in THF/hexanes |
| density | 0.829 g/mL at 25 °C |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C4H3S.Li/c1-2-4-5-3-1; |
| InChI key | LNMZIBGBEOKNEI-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | [Li]c1cccs1 |
| Packaging: | 100 mL in Sure/Seal™ |
| Symbol | ![]() ![]() ![]() ![]() GHS02,GHS05,GHS07,GHS08,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H302 + H332 - H304 - H314 - H335 - H336 - H351 - H361f - H373 - H411 |
| Precautionary statements | P210 - P260 - P280 - P305 + P351 + P338 - P370 + P378 - P403 + P235 |
| Hazard Codes | F,Xn,N |
| Risk Statements | 11-14-19-36/37/38-40-48/20-51/53-62-65-67 |
| Safety Statements | 16-26-36/37-61-62 |
| RIDADR | UN3399 - class 4.3 - PG 2 - EHS - Organometallic substance, liqu |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | -22.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | -30 °C - closed cup |
| Supplemental Hazard Statements | EUH014 - EUH019 |
| Density | 0.829 g/mL at 25 °C |
| UNSPSC | 12352103 |






