2,3-Difluorobenzoyl chloride
ALDRICH/333069 - 97%
CAS Number: 18355-73-2
Empirical Formula (Hill Notation): C7H3ClF2O
Molecular Weight: 176.55
MDL Number: MFCD00042499
Linear Formula: F2C6H3COCl
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 85-87 °C/14 mmHg (lit.) |
| density | 1.423 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| functional group | acyl chloride |
| fluoro | |
| InChI | 1S/C7H3ClF2O/c8-7(11)4-2- |
| InChI key | CDCFERWURRNLLA-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | Fc1cccc(C(Cl)=O)c1F |
| Application: | 2,3-Difluorobenzoyl chloride was used in the preparation of N-(6-chloro-5-fluoro-1,3-b |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P280 - P305 + P351 + P338 - P310 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34-36/37 |
| Safety Statements | 23-26-27-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3265 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 195.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 91 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 85-87 °C/14 mmHg (lit.) |
| Density | 1.423 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |



