Tetrabutylammonium acetate
ALDRICH/335991 - 97%
Synonym: N,N,N-
CAS Number: 10534-59-5
Empirical Formula (Hill Notation): C18H39NO2
Molecular Weight: 301.51
EC Number: 234-101-8
MDL Number: MFCD00043208
Linear Formula: (CH3CH2CH2CH2)4N(OCOCH3)
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| InChI | 1S/C16H36N.C2H4O2/c1-5-9- |
| InChI key | MCZDHTKJGDCTAE-UHFFFAOYSA |
| mp | 95-98 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | CC([O-])=O.CCCC[N+](CCCC) |
| Application: | Tetrabutylammonium acetate can be used: • To catalyze the alkynylation of carbonyl compounds with trimethylsilylacetylenes providing good yields of propargylic alcohols. • Along with tetrabutylammonium bromide (TBAB) as a molten reaction medium in the synthesis of 4-aryl-2-quinolones. • As a promoter in the regioselective direct arylation of azoles (1-methylpyrazole, oxazole, and thiazole) with aryl bromides in presence of palladium acetate catalyst. • As an ionic liquid to dissolve cellulose in the presence of DMSO co-solvent. • As an activator in the synthesis of disubstituted alkynes through copper-free Sonogashira coupling reaction. |
| General description: | Tetrabutylammonium acetate (TBAA) is a phase transfer catalyst (PTC). |
| Packaging: | 5, 10, 50 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P264 - P271 - P280 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 95-98 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352116 |


