Ethyl 4-methyl-4-pentenoate
ALDRICH/339393 - 95%
CAS Number: 4911-54-0
Empirical Formula (Hill Notation): C8H14O2
Molecular Weight: 142.20
MDL Number: MFCD00075160
Linear Formula: H2C=C(CH3)CH2CH2CO2C2H5
Product Type: Chemical
| assay | 95% |
| bp | 85 °C/20 mmHg (lit.) |
| density | 0.891 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| functional group | ester |
| InChI | 1S/C8H14O2/c1-4-10-8(9)6- |
| InChI key | RRTBSPBUHUUTHR-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCOC(=O)CCC(C)=C |
| General description: | Ethyl 4-methyl-4-pentenoate is an olefin ester. It undergoes iron carbonyl-promoted isomerization to α,β-unsaturated esters. Reaction of ethyl 4-methyl-4-pentenoate with CH3OBOCH3+ was examined in a small Fourier-transform ion cyclotron resonance mass spectrometer equipped with a permanent magnet. |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS02 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H226 |
| RIDADR | UN 3272 3 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 136.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 58 °C - closed cup |
| Purity | 95% |
| bp | 85 °C/20 mmHg (lit.) |
| Density | 0.891 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


