Cobalt(II) hexafluoroacetylacetonate hydrate
ALDRICH/339695 - 98%
CAS Number: 206986-92-7
Empirical Formula (Hill Notation): C10H2CoF12O4 · xH2O
Molecular Weight: 473.03 (anhydrous basis)
MDL Number: MFCD00150649
Linear Formula: Co(C5HF6O2)2 · xH2O
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| composition | Degree of hydration, 2-3 |
| form | powder or crystals |
| solid | |
| InChI | 1S/2C5H2F6O2.Co.H2O/c2*6- |
| InChI key | XPVNKVXSBTZRRC-SUXDNRKISA |
| mp | 197 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| reaction suitability | core: cobalt |
| SMILES string | O.FC(F)(F)C(=O)C=C(/O[Co |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS05,GHS07,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 + H312 + H332 - H315 - H318 - H335 - H351 |
| Precautionary statements | P201 - P280 - P302 + P352 + P312 - P304 + P340 + P312 - P305 + P351 + P338 + P310 - P308 + P313 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 20/21/22-37/38-40-41 |
| Safety Statements | 26-36/37/39 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 197 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352103 |




