2-Ethyl-2-methyl-1,3-dioxolane
ALDRICH/341045 - 99%
Synonym: 2-Butanone ethylene ketal; 2-
CAS Number: 126-39-6
Empirical Formula (Hill Notation): C6H12O2
Molecular Weight: 116.16
EC Number: 204-785-2
MDL Number: MFCD00014108
Linear Formula: C6H12O2
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 116-117 °C (lit.) |
| density | 0.929 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| functional group | ether |
| ketal | |
| InChI | 1S/C6H12O2/c1-3-6(2)7-4-5 |
| InChI key | UPZFLZYXYGBAPL-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCC1(C)OCCO1 |
| Application: | 2-Ethyl-2-methyl-1,3-diox |
| Packaging: | 50, 250 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H315 - H319 - H332 - H335 |
| Precautionary statements | P210 - P302 + P352 - P304 + P340 + P312 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | F,Xn |
| Risk Statements | 11-20/21/22-36/37/38 |
| Safety Statements | 16-26-36/37/39-38 |
| RIDADR | UN 1993BF 3 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 55.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 13 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 116-117 °C (lit.) |
| Density | 0.929 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |



