1-O-Methyl-2-deoxy-D-ribose
ALDRICH/349046 - 96%
CAS Number: 60134-26-1
Empirical Formula (Hill Notation): C6H12O4
Molecular Weight: 148.16
MDL Number: MFCD00134161
Linear Formula: C6H12O4
Product Type: Chemical
| assay | 96% |
| density | 1.224 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C6H12O4/c1-9-6-2-4(8)5 |
| InChI key | NVGJZDFWPSOTHM-YRZWDFBDSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | COC1C[C@H](O)[C@@H](CO)O1 |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 96% |
| Density | 1.224 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352201 |

