1,3-Dichlorobenzene
ALDRICH/35350 - puriss., ≥99.0% (GC)
Synonym: m-Dichlorobenzene
CAS Number: 541-73-1
Empirical Formula (Hill Notation): C6H4Cl2
Molecular Weight: 147.00
EC Number: 208-792-1
MDL Number: MFCD00000573
Linear Formula: C6H4Cl2
Product Type: Chemical
| assay | ≥99.0% (GC) |
| bp | 172-173 °C (lit.) |
| density | 1.288 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| functional group | chloro |
| grade | puriss. |
| InChI | 1S/C6H4Cl2/c7-5-2-1-3-6(8 |
| InChI key | ZPQOPVIELGIULI-UHFFFAOYSA |
| mp | −25-−22 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| n |
|
| SMILES string | Clc1cccc(Cl)c1 |
| vapor pressure | 5 mmHg ( 38.8 °C) |
| Application: | 1,3-Dichlorobenzene is suitable as carbon and energy supplement for the growth of gram-negative, peritrichously flagellated rod, tentatively identified as an Alcaligenes sp. |
| General description: | 1,3-Dichlorobenzene is a thermodynamically favoured isomer of 1,4-dichlorobenzene. The heat capacity at constant pressure and density of 1,3-dichlorobenzene was measured in the temperature range from (283.15 to 353.15)K. |
| Symbol | ![]() GHS07,GHS09 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 - H411 |
| Precautionary statements | P273 - P301 + P312 + P330 |
| Hazard Codes | Xn,N |
| Risk Statements | 22-51/53 |
| Safety Statements | 61 |
| RIDADR | UN 3082 9 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | 152.6 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 67.0 °C - closed cup |
| Purity | ≥99.0% (GC) |
| bp | 172-173 °C (lit.) |
| mp | −25-−22 °C (lit.) |
| Density | 1.288 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |



