Tin
ALDRICH/356956 - wire, diam. 0.5 mm, 99.999% trace metals basis
Synonym: Metallic tin; Silver Matt Powder; Tin Powder; Tin element
CAS Number: 7440-31-5
Empirical Formula (Hill Notation): Sn
Molecular Weight: 118.71
EC Number: 231-141-8
MDL Number: MFCD00133862
Linear Formula: Sn
Product Type: Chemical
| assay | 99.999% trace metals basis |
| bp | 2270 °C (lit.) |
| density | 7.310 g/mL at 25 °C (lit.) |
| diam. | 0.5 mm |
| form | wire |
| InChI | 1S/Sn |
| InChI key | ATJFFYVFTNAWJD-UHFFFAOYSA |
| mp | 231.9 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| resistivity | 11 μΩ-cm, 20°C |
| SMILES string | [Sn] |
| Packaging: | 1 ea in poly spool |
| Packaging: | 7 g in poly spool |
| Preparation Note: | 5 m (approximately 7 g) |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99.999% trace metals basis |
| bp | 2270 °C (lit.) |
| mp | 231.9 °C (lit.) |
| Density | 7.310 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12141745 |

