Zirconium(IV) chloride
ALDRICH/357405 - ≥99.9% trace metals basis
Synonym: Tetrachlorozirconium; Zirconium tetrachloride
CAS Number: 10026-11-6
Empirical Formula (Hill Notation): Cl4Zr
Molecular Weight: 233.04
EC Number: 233-058-2
MDL Number: MFCD00011306
Linear Formula: ZrCl4
Product Type: Chemical
| assay | ≥99.9% trace metals basis |
| density | 2.8 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | powder |
| greener alternative category | Aligned ![]() |
| greener alternative product characteristics | Catalysis Learn more about the Principles of Green Chemistry . |
| impurities | ≤1000.0 ppm Trace Metal Analysis |
| InChI | 1S/4ClH.Zr/h4*1H;/q;;;;+4 |
| InChI key | DUNKXUFBGCUVQW-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | core: zirconium |
| reagent type: catalyst | |
| SMILES string | Cl[Zr](Cl)(Cl)Cl |
| sustainability | Greener Alternative Product |
| transition temp | sublimation point 331 °C |
| vapor pressure | 1 mmHg ( 190 °C) |
| Application: | Zirconium (IV) chloride acts as an efficient Lewis acid catalyst for various reactions; such as: • electrophilic addition reaction of indole with aldehydes/ketones to form bis(indolyl)methanes. electrophilic amination of activated arenes, • transthioacetylization of acetals, • deoxygenation of heterocyclic-N-oxides, • reduction of nitro compounds, • conversion of carbonyl compounds to 1,3-oxathiolanes, • Biginelli reaction for the synthesis of 3,4-dihydropyrimidin-2(1H • direct amide coupling of non activated carboxylic acids and amines, • synthesis of quinoxalines and pyrido[2,3-b]pyrazines, • deprotection of t-butyldimethylsilyl (TBDMS) ethers. Activates pyrrolidines for improved conversion, via a modified Bouveault reaction, to the corresponding α,α-dimethylamines. |
| Features and Benefits: | We are committed to bringing you Greener Alternative Products, which adhere to one or more of The 12 Principles of Green Chemistry. This product has been enhanced for catalytic efficiency. Click here ![]() |
| Packaging: | 10, 100 g in glass bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H290 - H314 |
| Precautionary statements | P280 - P305 + P351 + P338 - P310 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 14-35 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2503 8 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Supplemental Hazard Statements | EUH014 - EUH071 |
| Purity | ≥99.9% trace metals basis |
| Density | 2.8 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352302 |


