4,4-Dimethyl-3-thiosemicarbazide
ALDRICH/357707 - 98%
CAS Number: 6926-58-5
Empirical Formula (Hill Notation): C3H9N3S
Molecular Weight: 119.19
MDL Number: MFCD00041308
Linear Formula: H2NNHCSN(CH3)2
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| functional group | amine |
| hydrazine | |
| thiourea | |
| InChI | 1S/C3H9N3S/c1-6(2)3(7)5-4 |
| InChI key | FCPHVJQWZFNNKD-UHFFFAOYSA |
| mp | 153 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CN(C)C(=S)NN |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | 4,4-Dimethyl-3-thiosemica |
| General description: | 4,4-Dimethyl-3-thiosemica |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 |
| Precautionary statements | P264 - P270 - P301 + P312 - P501 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 153 °C (dec.) (lit.) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |


