2-Ethylpyrrole
ALDRICH/357715 - technical grade, 90%
CAS Number: 1551-06-0
Empirical Formula (Hill Notation): C6H9N
Molecular Weight: 95.14
MDL Number: MFCD00060477
Linear Formula: C6H9N
Product Type: Chemical
| assay | 90% |
| bp | 164-165 °C/754 mmHg (lit.) |
| density | 0.929 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| grade | technical grade |
| InChI | 1S/C6H9N/c1-2-6-4-3-5-7-6 |
| InChI key | XRPDDDRNQJNHLQ-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCc1ccc[nH]1 |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | 2-Ethylpyrrole may be used in the preparation of 1-(3-methoxyphenyl)-2-eth |
| General description: | 2-Ethylpyrrole is a monosubstituted alkyl pyrrole. Stochastic, Rothemund-type condensation of pyrrole, 2-ethylpyrrole and arylaldehyde yields 3-ethyl-substituted inverted porphyrin, which readily converts to 3-(1′-hydroxyethyl)- and 3-acetyl-inverted porphyrins. 2-Ethylpyrrole is a conjugated five-membered heterocyclic flavor compound and its photooxidation reactivity was investigated. |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36/37/39 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 143.6 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 62 °C - closed cup |
| Purity | 90% |
| bp | 164-165 °C/754 mmHg (lit.) |
| Density | 0.929 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |


