1,1,2,2-Tetrachloroethane-d2
ALDRICH/358703 - ≥99.5 atom % D
Synonym: 1,2-
CAS Number: 33685-54-0
Empirical Formula (Hill Notation): C2D2Cl4
Molecular Weight: 169.86
EC Number: 251-634-1
MDL Number: MFCD00037672
Linear Formula: Cl2CDCDCl2
Product Type: Chemical
| application(s) | agriculture environmental |
| assay | ≥99% (CP) |
| bp | 145-146 °C/737 mmHg (lit.) |
| density | 1.62 g/mL at 25 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C2H2Cl4/c3-1(4)2(5)6/h |
| InChI key | QPFMBZIOSGYJDE-QDNHWIQGSA |
| isotopic purity | ≥99.5 atom % D |
| mass shift | M+2 |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | [2H]C(Cl)(Cl)C([2H])(Cl)C |
| technique(s) | NMR: suitable |
| Application: | 1,1,2,2-Tetrachloroethane • In the synthesis of cyclic olefin copolymer foam (COC), which is a super thermal insulation material in energy-management applications. • In the NMR measurement to determine various intermediate compounds. |
| General description: | 1,1,2,2-Tetrachloroethane |
| Other Notes: | Check out ChemisTwin® , our brand new online portal for identity confirmation and quantification of NMR spectra. Learn more or reach out to us for a free trial . |
| Packaging: | 1, 5 g in ampule |
| Packaging: | 10×100 g in glass bottle |
| Packaging: | 25 g in ampule |
| Packaging: | 5×5 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS06,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H310 + H330 - H411 |
| Precautionary statements | P262 - P273 - P280 - P302 + P352 + P310 - P304 + P340 + P310 |
| Hazard Codes | T+,N |
| Risk Statements | 26/27-51/53 |
| Safety Statements | 38-45-61 |
| RIDADR | UN 1702 6.1 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥99% (CP) |
| bp | 145-146 °C/737 mmHg (lit.) |
| Density | 1.62 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12142201 |



