O-Tritylhydroxylamine
ALDRICH/358894 - 95%
Synonym: O-
CAS Number: 31938-11-1
Empirical Formula (Hill Notation): C19H17NO
Molecular Weight: 275.34
EC Number: 250-868-1
MDL Number: MFCD00042818
Linear Formula: (C6H5)3CONH2
Product Type: Chemical
| assay | 95% |
| functional group | phenyl |
| InChI | 1S/C19H17NO/c20-21-19(16- |
| InChI key | NZFHJBSDSXDUAO-UHFFFAOYSA |
| mp | 79-81 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | NOC(c1ccccc1)(c2ccccc2)c3 |
| Application: | O-Tritylhydroxylamine may be used in the preparation of 8-azido-O-trityloctahydroxamate and 9-azido-O-tritylnonahydroxamate. It may be used in the synthesis of Simian virus nuclear localization peptide (NLS)-histone deacetylase (HDAC) inhibitor conjugates. |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-37/39 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 95% |
| mp | 79-81 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


