1,2-Dimethylnaphthalene
ALDRICH/360740 - 95%
CAS Number: 573-98-8
Empirical Formula (Hill Notation): C12H12
Molecular Weight: 156.22
EC Number: 209-364-7
MDL Number: MFCD00004035
Linear Formula: C10H6(CH3)2
Product Type: Chemical
| assay | 95% |
| bp | 266-267 °C (lit.) |
| density | 1.013 g/mL at 25 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C12H12/c1-9-7-8-11-5-3 |
| InChI key | QNLZIZAQLLYXTC-UHFFFAOYSA |
| mp | −2-−1 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | Cc1ccc2ccccc2c1C |
| Application: | 1,2-Dimethylnaphthalene is suitable reagent used to investigate the secondary organic aerosol (SOA) production via gas-phase photooxidation. |
| General description: | 1,2-Dimethylnaphthalene is a polycyclic aromatic hydrocarbon. Its effect on the naupliar and adult stages of the marine cyclopoid copepod Oithona davisae is reported. |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 235.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 113 °C - closed cup |
| Purity | 95% |
| bp | 266-267 °C (lit.) |
| mp | −2-−1 °C (lit.) |
| Density | 1.013 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |

