Reagent Alcohol
ALDRICH/362808 - reagent grade
Synonym: Denatured ethanol; Ethyl alcohol, Reagent alcohol; Ethanol; RGA; denatured alcohol
CAS Number: 64-17-5
MDL Number: MFCD00003568
Product Type: Chemical
| application(s) | sample preservation |
| assay | ≥89% (GC) |
| bp | 78 °C (lit.) |
| concentration | 100% |
| contains | 5% isopropyl alcohol as denaturant |
| 5% methyl alcohol as denaturant | |
| dilution | (for analytical testing) |
| evapn. residue | <0.0005% |
| expl. lim. | 3.1-27.7 % (lit.) |
| form | liquid |
| grade | reagent grade |
| greener alternative category | Aligned ![]() |
| greener alternative product characteristics | Safer Solvents and Auxiliaries Learn more about the Principles of Green Chemistry . |
| impurities | ≤0.1% water |
| InChI | 1S/C2H6O/c1-2-3/h3H,2H2,1 |
| InChI key | LFQSCWFLJHTTHZ-UHFFFAOYSA |
| mp | -114 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | OCC |
| sustainability | Greener Alternative Product |
| vapor density | 1.59 (vs air) |
| Application: | Ethanol may be used as solvent in the following application: • Solvent in organic synthesis (Ex. Esterification reaction) • Solvent for cytofluorimetric analysis • Cleaning • Purification • General Chemical Syntheses |
| Features and Benefits: | Reagent Grade solvents are the perfect choice for very general lab applications. Its specification is defined by assay and offering ≥95% purity. |
| Features and Benefits: | We are committed to bringing you Greener Alternative Products, which adhere to one or more of The 12 Principles of Greener Chemistry. Ethanol is environmentally preferable green solvent and thus it aligns with "Safer Solvents and Auxiliaries". Click here ![]() |
| General description: | Ethanol, also known as Ethyl alcohol, is a primary alcohol. It is a colorless liquid that has low viscosity and is widely used as a solvent and intermediate in organic syntheses. It is miscible in solvents such as water, ketones, ethers, and other alcohols. |
| General description: | Our premium ACS solvents are ideal for routine chemical synthesis, drying, purification, and critical labware cleaning. They meet or exceed the rigorous standards of the American Chemical Society (ACS), ensuring high-quality results for your research needs. Premium ACS Solvents: Our solvents meet or exceed the stringent standards set by the American Chemical Society, ensuring high quality and reliability for your laboratory applications. Replicable and Publishable Results: Designed for consistency, our solvents deliver results that can be reliably reproduced, making them ideal for research that requires publication. Versatile Applications: Suitable for routine chemical synthesis, drying, purification, and critical labware cleaning, our solvents cater to a wide range of research needs in the laboratory. |
| Other Notes: | 95 parts of specially denatured ethyl alcohol 3A, 200 proof, with 5 parts of isopropyl alcohol. Final concentrations are ~ 90% ethanol, ~ 5% methanol and ~ 5% isopropanol. |
| Packaging: | 1, 4 L in glass bottle |
| Packaging: | 200 L in Pure-Pac™ 1 |
| Symbol | ![]() ![]() GHS02,GHS07,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H319 - H371 |
| Precautionary statements | P210 - P305 + P351 + P338 - P308 + P311 |
| Hazard Codes | F,Xn |
| Risk Statements | 11-20/21/22-68/20/21/22 |
| Safety Statements | 16-36/37 |
| RIDADR | UN1170 - class 3 - PG 2 - Ethanol, solution |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | 48.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 9 °C - closed cup |
| Purity | ≥89% (GC) |
| bp | 78 °C (lit.) |
| mp | -114 °C (lit.) |
| UNSPSC | 15101802 |




