2-Chloro-2-propen-1-ol
ALDRICH/363901 - technical grade, 90%
Synonym: 2-Chloroallyl alcohol
CAS Number: 5976-47-6
Empirical Formula (Hill Notation): C3H5ClO
Molecular Weight: 92.52
MDL Number: MFCD00004701
Linear Formula: H2C=C(Cl)CH2OH
Product Type: Chemical
| assay | 90% |
| bp | 133-134 °C (lit.) |
| density | 1.162 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| functional group | chloro |
| hydroxyl | |
| grade | technical grade |
| InChI | 1S/C3H5ClO/c1-3(4)2-5/h5H |
| InChI key | OSCXYTRISGREIM-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | OCC(Cl)=C |
| Application: | 2-Chloro-2-propen-1-ol (2-chloropropenol) may be employed as carbon supplement for the growth of Pseudomonas strains. It may be used in the preparation of 2-(4-octylphenyl)prop-2-e |
| General description: | 2-Chloro-2-propen-1-ol is reported to undergo photodissociation at 193nm to generate CH2CCH2OH radical intermediate. 2-Chloro-2-propen-1-ol is formed as major product during base mediated reaction of 1,2,3-trichloropropane. 2-Chloro-2-propen-1-ol is reported to react with phosphorus trichloride to yield phosphorous esters, while with phosphory chloride it yields phosphoric ester. |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H226 - H302 + H312 + H332 |
| Precautionary statements | P210 - P233 - P280 - P301 + P312 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P312 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 10-20/21/22 |
| Safety Statements | 16-26-27-36/37/39 |
| RIDADR | UN 2920 3(8) / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 129.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 54 °C - closed cup |
| Purity | 90% |
| bp | 133-134 °C (lit.) |
| Density | 1.162 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |



