Nitronium tetrafluoroborate
ALDRICH/366153 - ≥95%
Synonym: Nitronium fluoroborate; Nitronium tetrafluoroboron; Nitryl fluoborate; Nitryl tetrafluoroborate
CAS Number: 13826-86-3
Empirical Formula (Hill Notation): BF4NO2
Molecular Weight: 132.81
EC Number: 237-533-5
MDL Number: MFCD00011432
Linear Formula: NO2BF4
Product Type: Chemical
| assay | ≥95% |
| form | solid |
| InChI | 1S/BF4.NO2/c2-1(3,4)5;2-1 |
| InChI key | RGVZMPONLYFINH-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | O=[N+]=O.F[B-](F)(F)F |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Nitronium tetrafluoroborate (NO2BF4) can be used as a reactant for preparation of: • Analogs of SCH 39166 as potent and selective dopamine D1 receptor antagonists. • Anticonvulsant agent SB-406725A. • Nitro-derivatives of chlorambucil conjugated to prasterone and pregnenolone as anticancer agents. • Nano-sized cryptomelane particles for the formation of potentiometric potassium ion sensors. • Nitro- and aminoindole derivatives. • Hydroxynitroalkyl esters as affectors of metabolism of sulfate-reducing bacteria. • Fluorescence probes to monitor the generation of nitrative stress in neurodegenerative disorders. NO2BF4 is also used as an oxidizing agent in high-power Li-ion battery technology for large-scale applications as required for plug-in hybrid vehicles. |
| Application: | Reactant for preparation of: • Anologues of SCH 39166 as potent and selective dopamine D1 receptor antagonists • Anticonvulsant agent SB-406725A • Nitro-derivatives of chlorambucil conjugated to prasterone and pregnenolone as anticancer agents • Nano-sized cryptomelane particles for the formation of potentiometric potassium ion sensors • Nitro- and aminoindole derivatives • Hydroxynitroalkyl esters as affectors of metabolism of sulfate-reducing bacteria • Fluorescence probes to monitor the generation of nitrative stress in neurodegenerative disorders Used as: • Oxidizing agent in high-power Li-ion battery technology for large-scale applications as required for plug-in hybrid vehicles |
| Packaging: | 25 g in poly bottle |
| Packaging: | 5 g in PFA/FEP bottle |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 - H317 - H334 |
| Precautionary statements | P260 - P272 - P280 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34-42/43 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3260 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥95% |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352102 |



