Methyl 2-methyl-3-nitrobenzoate
ALDRICH/366765 - 97%
Synonym: Methyl 3-nitro-o-toluate
CAS Number: 59382-59-1
Empirical Formula (Hill Notation): C9H9NO4
Molecular Weight: 195.17
MDL Number: MFCD00082564
Linear Formula: CH3C6H3(NO2)CO2CH3
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | solid |
| functional group | ester |
| nitro | |
| InChI | 1S/C9H9NO4/c1-6-7(9(11)14 |
| InChI key | CRZGFIMLHZTLGT-UHFFFAOYSA |
| mp | 62-65 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | COC(=O)c1cccc(c1C)[N+]([O |
| Application: | Methyl 2-methyl-3-nitrobenzoate may be used in the synthesis of: • methyl indole-4-carboxylate • 5-aminoisoquinolin-1(2H)-one • 5-nitroisocoumarin • substituted nitrostyrene benzoic acids, via reaction with aromatic aldehydes in the presence of DBU in DMSO • 4-(hydroxymethyl)-1-tos • [2-(4-fluorophenyl)-1H-indol-4-yl]-1-pyrrolidin |
| Packaging: | 25 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 62-65 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

