Palmitic acid-d31
ALDRICH/366897 - 98 atom % D, 99% (CP)
Synonym: Hexadecanoic-d31 acid
CAS Number: 39756-30-4
Empirical Formula (Hill Notation): C16D31HO2
Molecular Weight: 287.62
MDL Number: MFCD00053335
Linear Formula: CD3(CD2)14CO2H
Product Type: Chemical
| assay | 99% (CP) |
| form | solid |
| InChI | 1S/C16H32O2/c1-2-3-4-5-6- |
| InChI key | IPCSVZSSVZVIGE-SAQPIRCFSA |
| isotopic purity | 98 atom % D |
| mass shift | M+31 |
| mp | 61-64 °C |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | [2H]C([2H])([2H])C([2H])( |
| Application: | Palmitic acid-d31 can be used in the synthesis of saturated and unsaturated fatty acids. It is used in quantitative determination of fatty acids from plastic labware. |
| General description: | Palmitic acid-d31 is an isotopic analogue of palmitic acid. |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Packaging: | 100 mg in glass bottle |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% (CP) |
| mp | 61-64 °C |
| UNSPSC | 12352106 |


