5-Fluoroisatin
ALDRICH/366978 - 97%
Synonym: 5-
CAS Number: 443-69-6
Empirical Formula (Hill Notation): C8H4FNO2
Molecular Weight: 165.12
MDL Number: MFCD00022795
Linear Formula: C8H4FNO2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| functional group | fluoro |
| ketone | |
| InChI | 1S/C8H4FNO2/c9-4-1-2-6-5( |
| InChI key | GKODDAXOSGGARJ-UHFFFAOYSA |
| mp | 224-227 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Fc1ccc2NC(=O)C(=O)c2c1 |
| Application: | 5-Fluoroisatin may be used: • as reaction-based probe for live-cell detection of peroxynitrite by 19F magnetic resonance spectroscopy • in non-invasive detection of peroxynitrite (ONOO(-)) formation in living lung epithelial cells stimulated with interferon-γ (IFN-γ) • in the synthesis of bis-Schiff bases, via condensation with aromatic primary bis-amines in water suspension medium without using any organic solvent or acid catalyst • in the synthesis of 3-acetonyl-5-fluoro-3-hyd |
| Application: | Reactant for preparation of: • Spiro[indole-thiazolidi • Potential antimycobacterial agents • Inhibitors of c-Met kinase • Inhibitors of TAK1 kinase • Herpes simplex virus inhibitors • IKKβ inhibitors • Inhibitors of vitiligo disease • Potential drug candidates with anti-HIV activity and anti-tubercular activity |
| General description: | 5-Fluoroisatin has been reported as the precursor of the Sunitinib (Sutent) drug. 5-Fluoroisatin has been approved by the Food and Drugs Administration (FDA) in 2006 for the treatment of renal cell carcinoma (RCC) and gastrointestinal stromal tumor (GIST). |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-37/39 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 224-227 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


