D-Glyceric acid calcium salt dihydrate
ALDRICH/367494 - 99%
Synonym: (R)
CAS Number: 6000-41-5
Empirical Formula (Hill Notation): C6H10O8 · Ca · 2H2O
Molecular Weight: 286.25
MDL Number: MFCD00150897
Linear Formula: [HOCH2CH(OH)CO2]2Ca·2H2O
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| form | powder or crystals |
| InChI | 1S/2C3H6O4.Ca.2H2O/c2*4-1 |
| InChI key | OKEVQKKVYQHNFW-AKYROZSLSA |
| mp | 134 °C (dec.) (lit.) |
| optical activity | [α]20/D +13°, c = 5 in H2O |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | O.O.OC[C@@H](O)C(=O)O[Ca] |
| Application: | • As an electrolyte for electrocatalytic oxidation of glycerol. • As a precursor to synthesize diacylester derivatives of glyceric acid esterified with palmitoyl chloride and linoleoyl chloride. |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% |
| mp | 134 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352106 |

