Tridodecylmethylammonium chloride
ALDRICH/367729 - 98%
Synonym: Methyltridodecylammonium chloride
CAS Number: 7173-54-8
Empirical Formula (Hill Notation): C37H78ClN
Molecular Weight: 572.47
MDL Number: MFCD00043303
Linear Formula: [CH3(CH2)11]3N(Cl)CH3
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| InChI | 1S/C37H78N.ClH/c1-5-8-11- |
| InChI key | SBHRWOBHKASWGU-UHFFFAOYSA |
| mp | 110-112 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | [Cl-].CCCCCCCCCCCC[N+](C) |
| Application: | Tridodecylmethylammonium chloride can be used as a:• Catalyst in the transesterification of methyl esters with glycidol to synthesize glycidyl esters. • Bulky lipophilic cationic additive for polyaniline membranes. |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 110-112 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352116 |


