4,4′-(Hexafluoroisopropylidene)dianiline
ALDRICH/368148 - 98%
Synonym: 2,2-
CAS Number: 1095-78-9
Empirical Formula (Hill Notation): C15H12F6N2
Molecular Weight: 334.26
MDL Number: MFCD00039146
Linear Formula: (CF3)2C(C6H4NH2)2
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| InChI | 1S/C15H12F6N2/c16-14(17,1 |
| InChI key | BEKFRNOZJSYWKZ-UHFFFAOYSA |
| mp | 195-198 °C (lit.) |
| SMILES string | Nc1ccc(cc1)C(c2ccc(N)cc2) |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-37/39 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 195-198 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12162002 |
