p-Tolyl ether
ALDRICH/368857 - 99%
CAS Number: 1579-40-4
Empirical Formula (Hill Notation): C14H14O
Molecular Weight: 198.26
EC Number: 216-423-0
MDL Number: MFCD00025979
Linear Formula: (CH3C6H4)2O
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 285 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C14H14O/c1-11-3-7-13(8 |
| InChI key | YWYHGNUFMPSTTR-UHFFFAOYSA |
| mp | 47-49 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Cc1ccc(Oc2ccc(C)cc2)cc1 |
| Packaging: | 25 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS07,GHS09 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 - H410 |
| Precautionary statements | P273 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi,N |
| Risk Statements | 36/37/38-50/53 |
| Safety Statements | 26-61 |
| RIDADR | UN 3077 9 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% |
| bp | 285 °C (lit.) |
| mp | 47-49 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |



