(tert-Butoxycarbonylmethyl)triphenylphosphonium bromide
ALDRICH/369047 - 98%
Synonym: NSC 82468
CAS Number: 59159-39-6
Empirical Formula (Hill Notation): C24H28BrO2P
Molecular Weight: 459.36
MDL Number: MFCD00075527
Linear Formula: (CH3)3CO2CCH2P(C6H5)3Br
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| functional group | ester |
| phosphine | |
| InChI | 1S/C24H26O2P.BrH/c1-24(2, |
| InChI key | ZGLFRTJDWWKIAK-UHFFFAOYSA |
| mp | 178 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: C-C Bond Formation |
| SMILES string | [Br-].CC(C)(C)OC(=O)C[P+] |
| Application: | Reactant for: • Rhodium-catalyzed asymmetric hydrogenation reactions • Wittig reaction • Wittig methylenation • Preparation of N-(phenylmethyl)-cis-pyrrolidinediacetic acid esters via double aza-Michael addition reaction • Stereoselective preparation of of α-fluoro-α,β-unsaturated esters via deprotonation, followed by fluorination and stereoselective Wittig olefination with aldehydes • Wittig chain extension reactions |
| Packaging: | 10, 50 g in poly bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-37/39 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 178 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352108 |


