2,4-Dibromo-2,4-dimethyl-3-pentanone
ALDRICH/369640 - 99%
CAS Number: 17346-16-6
Empirical Formula (Hill Notation): C7H12Br2O
Molecular Weight: 271.98
MDL Number: MFCD00051923
Linear Formula: BrC(CH3)2COC(CH3)2Br
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 89-91 °C/13 mmHg (lit.) |
| density | 1.61 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| functional group | bromo |
| ketone | |
| InChI | 1S/C7H12Br2O/c1-6(2,8)5(1 |
| InChI key | SWSOAIMZWLDPST-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CC(C)(Br)C(=O)C(C)(C)Br |
| Application: | 2,4-Dibromo-2,4-dimethyl- |
| General description: | 2,4-Dibromo-2,4-dimethyl- |
| Packaging: | 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-27-36/37/39 |
| RIDADR | UN 3334 |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 163.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 73 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 89-91 °C/13 mmHg (lit.) |
| Density | 1.61 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


