1-Benzyl-2-methylimidazole
ALDRICH/369713 - technical grade, 90%
Synonym: 1-
CAS Number: 13750-62-4
Empirical Formula (Hill Notation): C11H12N2
Molecular Weight: 172.23
EC Number: 237-333-8
MDL Number: MFCD00010637
Linear Formula: C11H12N2
Product Type: Chemical
| assay | 90% |
| bp | 125-127 °C/3 mmHg (lit.) |
| density | 1.105 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | phenyl |
| grade | technical grade |
| InChI | 1S/C11H12N2/c1-10-12-7-8- |
| InChI key | FBHPRUXJQNWTEW-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | Cc1nccn1Cc2ccccc2 |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | 1-Benzyl-2-methylimidazol |
| General description: | 1-Benzyl-2-methylimidazol |
| Packaging: | 100, 500 mL in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P301 + P312 + P330 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 235.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 113 °C - closed cup |
| Purity | 90% |
| bp | 125-127 °C/3 mmHg (lit.) |
| Density | 1.105 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |


