Dimethyl 5-hydroxyisophthalate
ALDRICH/371785 - 98%
Synonym: Dimethyl 5-
CAS Number: 13036-02-7
Empirical Formula (Hill Notation): C10H10O5
Molecular Weight: 210.18
EC Number: 235-899-0
MDL Number: MFCD00134367
Linear Formula: HOC6H3-1,3-(CO2CH3)2
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| form | powder |
| functional group | ester |
| InChI | 1S/C10H10O5/c1-14-9(12)6- |
| InChI key | DOSDTCPDBPRFHQ-UHFFFAOYSA |
| mp | 162-164 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | COC(=O)c1cc(O)cc(c1)C(=O) |
| Application: | Novel building block derived from dimethyl 5-hydroxyisophthalate was used to prepare sterically crowded polyether dendrons, via O-allylation/Claisen rearrangement reactions. Dimethyl 5-hydroxyisophthalate may be used in the preparation of: • bis(phebox) derivative of the cyclophosphazene • 5-{2-[2-(2-methoxyethox • fullerene derivative bearing a triethylene glycol-type polar head group |
| General description: | Dimethyl 5-hydroxyisophthalate undergoes a base-catalyzed nucleophilic oxirane ring-opening addition reaction with allyl glycidyl ether, to afford 5-substituted derivatives of isophthalic acid. Influence of third component, i.e. a series of 1,ω-alkanediols on the copolymerization reaction of dimethyl 5-hydroxyisophthalate with poly(ethylene glycol) has been studied. Lipase-catalyzed condensation polymerization of dimethyl 5-hydroxyisophthalate with polyethylene glycol is reported. |
| Packaging: | 10, 50 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 162-164 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


